Strop gęstożebrowy Vector

Charakterystyka Stropu Vector

Obecnie najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku jest żelbetowy strop VECTOR będący w pełni zbrojonym szalunkiem traconym pod strop monolityczny. Jego główną zaletą jest połączenie najlepszych cech systemów stosowanych obecnie, znacząco obniżając koszty jego wykonania oraz upraszczając montaż. Wśród głównych zalet tego nowoczesnego systemu można wymienić między innymi niski koszt, skrócony czas i uproszczenie montażu, wysokie parametry nośności oraz wysoki współczynnik izolacji akustycznej.

VECTOR charakteryzuje się niewielkim rozmiarem 60 centymetrów szerokości, a także wysokością od 15 do 24 centymetrów. Płyty żelbetowe Vector są bardzo lekkie, co ułatwia ich montaż, a także i transport. Żelbetowa płyta VECTOR jest wzmocniona zbrojeniem za pomocą centralnego zatopienia kratownicy połączonej z siatką stalową. Ponadto, na jego górnej powierzchni znajduje się warstwa sczepna, która zapewnia lepsze połączenie nadbetonu z panelem i zapobiega ślizganiu pomiędzy warstwami betonu. Po zalaniu (ułożeniu) nadbetonem tworzy sztywną tarczę jak w stropie monolitycznym. Dlatego warto zastąpić strop FILIGRAN, czy też TERIVA a także typowy monolityczny stropem VECTOR.

Zalety Stropu Vector:

ikona1 Uproszczenie projektu
Eliminacja obliczeń konstrukcyjnych.
Skrócenie czasu oczekiwania na projekt.
Krótka produkcja Stropu VECTOR.
Uniwersalność produktu.
Nie wymaga indywidualnego projektowania.
Szybkie modyfikacje na budowie pozwolą dopasować go do każdej konstrukcji.
Niska waga
Eliminacja wysokich kosztów wynajmu  dźwigu. Mniejsze i łatwiejsze w montażu  panele. Możliwość wykorzystania  samochodu HDS. Przewiezienie nawet  200 m2 stropu w jednym transporcie. Redukcja wysokich kosztów transportu  oraz wynajmu ciężkich dźwigów.
Niski koszt wykonania
Nie wymaga przeprowadzenia  pracochłonnego i czasochłonnego procesu  układania belkek oraz pustaków. Na 100 m2 stropu VECTOR składa się ok. 30  elementów. Redukcja kosztów związana jest także z faktem zmniejszenia liczby pracowników.
Monolityczność
Wszystkie elementy stropu podlegają pełnemu zespoleniu zarówno w strefach przypodporowych, jak i na całej powierzchni ułożonego stropu dając spójną tarczę jak w monolicie.
Ekologiczność
Nie zawiera szkodliwych pierwiastków
promieniotwórczych oraz metali ciężkich.
Modułowość
niewielka uniwersalna szerokość paneli (60 cm) pozwala na szybką adaptację. Umożliwia to zastąpienie starszych, mało ekonomicznych rozwiązań. Porządek na budowie i brak zwrotów – brak nadmiarowych pustaków stropowych oraz palet pozostałych po pustakach na budowie. Płyty produkowane są także w rozmiarach 50, 40, 30, 20, 12 cm dając możliwość uzupełnienia wymiarów.
Funkcjonalność
Możliwość ukrycia w stropie instalacji np. elektrycznej, grzewczej, wentylacji  mechanicznej, rekuperacji itp.
Jednolita, równa i gładka powierzchnia dolna stropu nie wymaga tynkowania. Połączenia pomiędzy płytami wstarczy tylko wyszpachlować.
Całkowity brak efektu klawiszowania
Możliwość podwieszenia ciężkich elementów
w dowolnym miejscu sufitu.
Zwiększony poziom bezpieczeństwa na budowie

 

Wysoka izolacyjność akustyczna

Rodzaje stropów

Widok Typ Wysokość stropu w cm. Maksymalna rozpiętość [mb]
Vector 60/15 kreska 15 kreska 5,20
Vector 60/20 kreska 20 kreska 6,20
Vector 60/20S kreska 20 kreska 6,40
Vector 60/24 kreska 24 kreska 6,89
Vector 60/24S kreska 24 kreska 7,20

Vector vs strop monolityczny

Ogromną zaletą paneli Vector względem wylewanych stropów monolitycznych jest bardzo niski nakład robocizny potrzebny do zamontowania (ułożenia). Używając stropów Vector nie potrzebujemy zbrojarzy i cieśli, gdyż całe zbrojenie jest prefabrykowane i zalewane betonem w zakładzie produkcyjnym. Ta innowacyjna płyta wyróżnia się od innych jednolitością i wysoką dokładnością wykonania. Taki prefabrykat traktujemy na budowie jako szalunek tracony w pełni zbrojony (nie wymagający demontażu), co daje nam korzyści zarówno czasowe, jak i finansowe. Natomiast dolna powierzchnia charakteryzuje się gładkością, jakiej nie jesteśmy w stanie uzyskać w stropach monolitycznych, co powoduje, że eliminujemy potrzebę tynkowania powierzchni sufitu. Ponadto możliwość zastosowania kształtek styropianowych pomiędzy żebrami Vector dają oszczędności w zapotrzebowaniu betonu na 1m2, jednocześnie odciążając i zwiększając jego nośność.

Vector vs strop Filigran

Zalety stropu VECTOR w stosunku do stropu typu Filigran:

 • mniejsze zapotrzebowanie na beton poprzez zastosowanie kształtek ze styropianu (zespolone z płytą już na produkcji lub dostarczane osobno na życzenie klienta)
 • mniejsze zapotrzebowanie na stal do zbrojenia i tym samym dużo mniejsza robocizna przy zbrojeniu
 • podczas montażu używamy mniejsze ilości stempli podporowych, brak szalowania stropu przy ścianach i tym samym mniejsza robocizna i zredukowane koszty
 • montaż płyt poprzez oparcie na ścianie, co ułatwia i przyspiesza sam montaż (jednocześnie taki montaż wybacza błędy w wykonaniu rozstawu ścian nośnych)
 • płyty są ukosowane, płasko zakończone bez wystających drutów, które utrudniałyby montaż (haczenie pomiędzy zbrojeniami) 
 • dodatkowo możliwość wykonywania wycięć bocznych w płytach VECTOR mogą mieć szerokość do 20 cm , bez względu na ich długość (nie wymagają dodatkowych uzgodnień z konstruktorem)
 • zmniejszona szerokość płyty w standardzie 60 cm i niższa waga -70kg/mb, znacznie przyspieszająca i ułatwiająca montaż
 • poprawiona powierzchnia szczepna pomiędzy warstwą płyty i nadbetonem

Oprócz powyższych różnic wszelkie zalety Filigrana są ujęte w Stropie VECTOR. Pomimo podobieństwa z wyglądu do Filigrana strop VECTOR chroniony jest europejskim patentem i ma w sobie rozwiązania zbrojenia w standardzie nie występujące w Filigranie, a to wpływa na jego wyjątkowość i umożliwia uzyskanie sporych oszczędności w trakcie budowy. Ułożenie Vectora jest dużo łatwiejsze i szybsze.

Vector vs strop Teriva

Zespolony Strop Gęstożebrowy Żelbetowy VECTOR wyróżnia się na tle innych, belkowo-pustakowych, takich jak: Teriva,  FERT czy Porotherm.

Podstawowe różnice, na które należy zwrócić uwagę to:

 • znacznie niższe koszty wykonania,  VECTOR nie wymaga czasochłonnego układania belek stropowych i pustaków. Świetnym tego przykładem jest porównanie rozwiązań przy wykładaniu 100 m2 stropu. Konstrukcja belkowo-pustakowa wymaga ułożenia około 700 elementów. Dodajmy, że wszystkie należy ułożyć ręcznie. Z kolei ta sama powierzchnia VECTORA wymaga jedynie około 30 elementów. Jednak układa się go przy użyciu pojazdu z lekkim dźwigiem HDS. Redukcja elementów konstrukcji pozwala na szybki montaż. Instalacja ok. 100 m2 stropu zajmuje ok. 2 godzin.
 • W porównaniu do stropów TERIVA, FERT czy Porotherm, Zespolony Strop Gęstożebrowy  Żelbetowy VECTOR charakteryzuje wysoka dźwiękoizolacyjność – nawet do 61 dB przy 49 dB dla modeli belkowo-pustakowych typu TERIVA. Jest to możliwe dzięki temu, że VECTOR tworzy zwartą płytę żelbetową (Monolit) . Eliminuje to pustki powietrzne, które sprzyjają rozprzestrzenianiu się fal dźwiękowych. Dla porównania zaznaczmy, że izolacja dźwiękowa samego stropu VECTOR – nie wliczając w to tynku oraz warstw podłogowych – jest znacznie wyższa aniżeli dźwiękoizolacyjność modeli belkowo-pustakowych, łącznie z warstwami podłogowymi.
 • Jedną z największych zalet VECTORA – w porównaniu do innych – jest jego modułowość. Panele o szerokości 60 cm umożliwiają błyskawiczną adaptację. Cechę tę, jako zaletę przejęto od stropu TERIVA.  Pozwala to na znacznie łatwiejsze stropowanie powierzchni o dowolnych, nieregularnych kształtach. Jego konstrukcja pozwala na ukrycie w nim: instalacji grzewczej, elektrycznej czy wentylacji mechanicznej.
 • Dodatkowo Vector umożliwia podwieszanie  w każdym punkcie sufitu ciężkie elementy bez obaw trafienia w pustkę komory pustaka (co powodowałoby niepotrzebne dziurawienie sufitu) i daje jednocześnie pewność mocowania.
 • Powierzchnia sufitu Vector jest gładka i nie wymaga tynkowania. Sufit jest idealnie równy, czego nie możemy zaobserwować w wykonaniu stropu Terriva.

Strop Vector i stropy Konbet

Kontakt

Novodo Sp. z o.o.
Biuro i Zakład Produkcyjny:
ul.Domagały 1 | 30-841 Kraków

telefon: +48 731 777 310  |  fax: +48 12 444 77 31
e-mail: kontakt@strop-vector.eu

Siedziba zarządu
ul.Domagały 1 | 30-841 Kraków

KRS: 0000416703  | REGON: 302082777
NIP: 7773224998  | kapitał zakładowy 305 000 zł

Napisz do nas